check1

برنامه‌ای را که می‌نویسید مرور کنید!


بهتر است که برنامه‌ای را که می‌نویسید مرور کنید. می‌پرسید چرا؟

این عمل کیفیت برنامه را بالا برده و از خطاها می‌کاهد. اما ضرورتاً برای دلایلی که شما فکر می‌کنید، نیست. به این دلیل که ممکن است برنامه نویسان از مرور برنامه خاطرهٔ خوشی نداشته باشند، بیشتر آن‌ها تمایلی به این کار ندارند.

سازمان‌هایی را دیدم که کل برنامه یک مرحله مرور را قبل از مرحله تولید و پخش می‌گذراندند. اغلب طراح یا رهبر تیم این مرور را انجام می‌دهد. تکنیکی که می‌توان آن را مرور کلی طراح وصف کرد. که در مقررات توسعه نرم افزار کمپانی تعین شده و برنامه نویس موظف به اطاعت از آن است.

ممکن است برخی سازمان‌ها به چنین مرحله استواری نیاز داشته باشند اما اکثرشان احتیاج ندارند. در بیشتر سازمان‌ها چنین شیوه‌ای ضد تولیدی است. مرور شونده‌ها احساس می‌کنند به‌طور مشروط مورد قضاوت قرار می‌گیرند. مرورگران به زمان برای خواندن برنامه و به‌روز کردن با تمام جزئیات سیستم نیاز دارند. آن‌ها به‌سرعت می‌توانند به یک گره در این روند تبدیل شوند و فرآیند رو به انحطاط برود.

هدف از مرور بجای تصریح اشتباهات باید تبادل دانش و تنظیم راهبرد مشترک باشد. تقسیم برنامه‌تان با سایر برنامه نویسان به شما این امکان را می‌دهد تا صاحب برنامهٔ به هم پیوسته‌ای شوید. اجازه دهید یک عضو نامنظم تیم به همراه سایر اعضا، برنامه را بررسی کند. بجای گشتن به دنبال خطاها باید برای یادگیری و درک کردن، برنامه را مرور کنید.

حین مرور بسیار ظریف باشید. مطمئن شوید نظراتتان سازنده است نه هجوآمیز. وظایف مختلف را تقسیم کنید تا از تأثیر ارشدیت سازمانی میان اعضای تیم بکاهید. نمونه‌های این وظایف شامل: یک مرورگر روی اسناد تمرکز کند، دیگری استثناءها را در نظر بگیرد و سومی توابع را مد نظر قرار دهد. این عملکرد به تقسیم بار مسئولیت بین اعضاء کمک می‌کند.

مرور منظم روزانه برنامه را هر هفته داشته باشید. زمان کوتاهی را برای جلسه معین کنید. به خاطر بسپارید که در هر جلسه وظایف را بین اعضاء تعویض کنید. اعضای تازه وارد را در مرور سهیم کنید. ممکن است بی‌تجربه باشند اما دانش جدید دانشگاهی‌شان، دید متفاوتی را ایجاد می‌کند. از متخصصان به خاطر دانش و تجاربشان کمک بگیرید. آن‌ها سریع‌تر و دقیق‌تر خطاهای برنامه را شناسایی می‌کنند. اگر تیم قرارهای برنامه نویسی که با ابزار و وسایل چک می‌شود را داشته باشد، مرور برنامه آسان‌تر خواهد شد. با این طریق، قالب بندی هرگز در طول جلسه مورد بحث نخواهد بود.

جالب ساختن مرور برنامه شاید مهم‌ترین بخش موفقیت باشد. مرور کردن‌ها درباره افراد مرورگر است. اگر جلسه زجرآور و خسته کننده باشد به‌سختی می‌توان در کسی ایجاد انگیزه نمود. جلسه را به یک مرور غیررسمی تبدیل کنید که هدف اصلی تبادل دانش میان اعضاء باشد. با اعضاء راحت برخورد کنید اما نظرات طعنه آمیز را از جلسه حذف کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>