simple

زیبایی در سادگی است!


نقل قول زیبایی از افلاطون که من فکر می‌کنم باید تمام توسعه دهندگان نرم افزار بدانند و در قلبشان نگه دارند این است:

زیبایی سبک، توازن، بخشندگی و وزن خوب به سادگی‌اش بستگی دارد.

در یک جمله خلاصه‌ای از ارزش‌هایی است که ما به‌عنوان توسعه دهنده نرم افزار باید آرزویش را داشته باشیم.

مواردی که باید کوشش کنیم در برنامه‌مان بگنجانیم:

  • خوانایی
  • قابلیت استفاده طولانی مدت
  • امکان پیشرفت
  • زیرکی در کیفیت و زیبایی

افلاطون به ما می‌گوید عامل حقیقی برای این موارد زیبایی است.

برنامه زیبا چیست؟

در واقع این یک سؤال خصوصی است. درک زیبایی به گذشته و سابقه افراد بستگی دارد. کسانی که در زمینه هنر تحصیل کرده‌اند نسبت به آنان که در رشته‌های علمی درس خوانده‌اند درک متفاوتی (یا حداقل نزدیکی) از زیبایی دارند.

هنرمندان نرم افزار را با یک اثر هنری مقایسه می‌کنند و گرایش بیشتری به زیبایی دارند. در حالی که دانشمندان ترجیح می‌دهند درباره تناسب و نسبیت طلایی صحبـت کنند و آن را به فرمول محدود کنند. طبق تجربه من، سادگی پایه تمام بحث‌های طرفین است.

راجع به برنامه منبع ای که خواندید تفکر کنید. اگر برنامه‌ای را مطالعه نکرده‌اید همین‌الان خواندن این مطلب را متوقف نمایید و برنامه منبع برای مطالعه پیدا کنید.

جدی! من جدی میگم! در وب سایت‌ها برنامه افراد سرشناس را به زبان خودتان بیابید و بخوانید.

برگشتید؟ خوبه. کجا بودیم؟ آهان … بله … من برنامه‌ای را که برایم مهم بود و تصور می‌کردم زیباست و یکسری ویژگی‌های مشترک دارد را پیدا کردم. مهم‌ترین خصیصه‌شان سادگی است. فهمیدم مهم نیست که سیستم و کاربرد شما چقدر پیچیده باشد. ساده نوشتن هر بخش، موضوع‌های ساده با جوابگویی مشابه ساده با متد استفاده از نام‌های توصیفی مهم است. برخی فکر می‌کنند ایده روش برنامه کوتاه ۵ تا ۱۰ خطی بسیار طولانی است و برای بعضی زبان‌ها دشواری به همراه دارد. اما با این حال من فکر می‌کنم این اختصار بسیار مطلوب است.

خط آخر آن برنامه‌ای زیباست که ساده نوشته شده باشد. هر بخشی که به‌صورت ساده نوشته شده، جوابگوست و ارتباط ساده‌ای با بخش‌های دیگر سیستم دارد که همین مورد عامل باعث استفاده طولانی سیستم در طول زمان می‌شود. با برنامه‌ای شفاف، ساده و آزمون پذیر مطمئن می‌شوید که امکان پیشرفت برای سیستمتان هست.

زیبایی پایه و زادهٔ سادگی ست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>