program

اصول کار برنامه عمل‌گرا


برنامه عمل‌گرا اخیراً از سهیم شدن در مسیر اصلی انجمن برنامه نویسی بهره‌مند شده است. بخشی از آن به خاطر ویژگی ناشی از نمونه کار است که توسط صنعتی برای خودنمایی در موقعیت خوبی قرار گرفته است.

اگرچه امر مهمی ست اما دلیل نمی‌شود که این مورد به شما درباره برنامه عمل‌گرا آگاهی دهد.

تسلط بر نمونه کار برنامه عمل‌گرا به‌صورت خوبی می‌تواند کیفیت کدی که در سایر زمینه‌ها می‌نویسید را بالا برد. اگر چگونگی عمل نمونه کار را متوجه شوید، طرح شما در مرتبه بالاتری از قابلیت جایگزینی ارائه خواهد شد.

قابلیت جایگزینی یک ویژگی مطلوب است و به این نکته اشاره دارد که بازده عمل استوار نتیجه یکسانی با دادن ورودی یکسان را در پی دارد. صرف نظر از اینکه کی و کجا خواسته می‌شوند. این ارزیابی خیلی کم – در واقع هیچ – به اثرات جانبی کیفیت ناپایدار، بستگی دارد.

یک دلیل کاستی در کدهای الزامی بی‌ثباتی است. کسانی که این مطلب را می‌خوانند دلیل اینکه چرا برخی از ارزش‌ها آن‌چنان‌که انتظار می‌رود در شرایط خاص عمل نمی‌کند را بررسی می‌نمایند. معنای محسوس می‌تواند کمک کند کاستی دسیسه آمیز را سبک کند یا حداقل موقعیت آن را محدود کند. اما مقصر اصلی در واقع ممکن است آینده نگری برای طرح‌ها باشد که با بی‌ثباتی بی‌اندازه بکار گرفته می‌شوند.

در این زمینه کمک زیادی از صنعت نمی‌گیریم. مقدمه‌ای بر برنامه نویسی شیء گرا چنین طرحی را ترفیع می‌دهد زیرا آن‌ها اغلب مثال‌هایی نموداری را نشان می‌دهند که به مدت طولانی دوام داشتند و بنام متدهای تغییر دهنده هستند که امکان دارد خطرناک باشند.

نتیجه شبکه یا نت طرحی است که مسئولیت تخصیص بهتر با کارهای کوچک و متعدد که بحث برانگیز است را دارد، بجای اینکه به منابع بی‌ثبات ارجاع کنند. کاستی‌ها کمتر خواهد بود علاوه بر این اغلب جهت اشکال زدایی ساده‌ترند زیرا تعیین کردن مکان یک ارزش در این طرح آسان‌تر است تا استنباط آن در متن خاصی که نتیجه‌اش تخصیص اسناد اشتباه است. این محتوی که تا مرتبه بالاتری از قابلیت جایگزینی ست و به‌طور مثبت اندیشانه هیچ چیزی جای نظر یادگیری زبان برنامه عمل‌گرا را نمی‌گیرد. در جایی که این روش محاسبه یک قاعده است.

البته این اصل در تمام موقعیت‌ها مطلوب نیست. به‌طور مثال در سیستم برنامه شیءگرا این روش در حوزه مدل‌های پیشرفته نتیجه بهتری می‌دهد تا در خط اتصال‌های پیشرفته. (در جایی که همکاری برای تجزیه پیچیدگی قوانین تجارت بکار می‌رود)

بر کار برنامه نمونه مسلط شوید تا بتوانید درباره کاربرد درس‌هایی که در حوزه‌های دیگر فرا گرفته‌اید، قضاوت کنید. سیستم شما قابلیت جایگزینی خوب را تشدید می‌کند و آن را به نقطه مقابل کارتان، نسبت به مواردی که شما باورش دارید، نزدیک می‌کند،. در واقع برنامه عمل‌گرا و برنامه شیء گرا بازتاب یکدیگرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>