زیبایی در سادگی است!


نقل قول زیبایی از افلاطون که من فکر می‌کنم باید تمام توسعه دهندگان نرم افزار بدانند و در قلبشان نگه دارند این است:

زیبایی سبک، توازن، بخشندگی و وزن خوب به سادگی‌اش بستگی دارد.

در یک جمله خلاصه‌ای از ارزش‌هایی است که ما به‌عنوان توسعه دهنده نرم افزار باید آرزویش را داشته باشیم.

مواردی که باید کوشش کنیم در برنامه‌مان بگنجانیم:

  • خوانایی
  • قابلیت استفاده طولانی مدت
  • امکان پیشرفت
  • زیرکی در کیفیت و زیبایی

افلاطون به ما می‌گوید عامل حقیقی برای این موارد زیبایی است.

برنامه زیبا چیست؟

در واقع این یک سؤال خصوصی است. درک زیبایی به گذشته و سابقه افراد بستگی دارد. کسانی که در زمینه هنر تحصیل کرده‌اند نسبت به آنان که در رشته‌های علمی درس خوانده‌اند درک متفاوتی (یا حداقل نزدیکی) از زیبایی دارند.

هنرمندان نرم افزار را با یک اثر هنری مقایسه می‌کنند و گرایش بیشتری به زیبایی دارند. در حالی که دانشمندان ترجیح می‌دهند درباره تناسب و نسبیت طلایی صحبـت کنند و آن را به فرمول محدود کنند. طبق تجربه من، سادگی پایه تمام بحث‌های طرفین است. ادامه خواندن زیبایی در سادگی است!

اصول کار برنامه عمل‌گرا


برنامه عمل‌گرا اخیراً از سهیم شدن در مسیر اصلی انجمن برنامه نویسی بهره‌مند شده است. بخشی از آن به خاطر ویژگی ناشی از نمونه کار است که توسط صنعتی برای خودنمایی در موقعیت خوبی قرار گرفته است.

اگرچه امر مهمی ست اما دلیل نمی‌شود که این مورد به شما درباره برنامه عمل‌گرا آگاهی دهد.

تسلط بر نمونه کار برنامه عمل‌گرا به‌صورت خوبی می‌تواند کیفیت کدی که در سایر زمینه‌ها می‌نویسید را بالا برد. اگر چگونگی عمل نمونه کار را متوجه شوید، طرح شما در مرتبه بالاتری از قابلیت جایگزینی ارائه خواهد شد.

قابلیت جایگزینی یک ویژگی مطلوب است و به این نکته اشاره دارد که بازده عمل استوار نتیجه یکسانی با دادن ورودی یکسان را در پی دارد. صرف نظر از اینکه کی و کجا خواسته می‌شوند. این ارزیابی خیلی کم – در واقع هیچ – به اثرات جانبی کیفیت ناپایدار، بستگی دارد.

یک دلیل کاستی در کدهای الزامی بی‌ثباتی است. کسانی که این مطلب را می‌خوانند دلیل اینکه چرا برخی از ارزش‌ها آن‌چنان‌که انتظار می‌رود در شرایط خاص عمل نمی‌کند را بررسی می‌نمایند. معنای محسوس می‌تواند کمک کند کاستی دسیسه آمیز را سبک کند یا حداقل موقعیت آن را محدود کند. اما مقصر اصلی در واقع ممکن است آینده نگری برای طرح‌ها باشد که با بی‌ثباتی بی‌اندازه بکار گرفته می‌شوند. ادامه خواندن اصول کار برنامه عمل‌گرا

برنامه‌ای را که می‌نویسید مرور کنید!


بهتر است که برنامه‌ای را که می‌نویسید مرور کنید. می‌پرسید چرا؟

این عمل کیفیت برنامه را بالا برده و از خطاها می‌کاهد. اما ضرورتاً برای دلایلی که شما فکر می‌کنید، نیست. به این دلیل که ممکن است برنامه نویسان از مرور برنامه خاطرهٔ خوشی نداشته باشند، بیشتر آن‌ها تمایلی به این کار ندارند.

سازمان‌هایی را دیدم که کل برنامه یک مرحله مرور را قبل از مرحله تولید و پخش می‌گذراندند. اغلب طراح یا رهبر تیم این مرور را انجام می‌دهد. تکنیکی که می‌توان آن را مرور کلی طراح وصف کرد. که در مقررات توسعه نرم افزار کمپانی تعین شده و برنامه نویس موظف به اطاعت از آن است.

ممکن است برخی سازمان‌ها به چنین مرحله استواری نیاز داشته باشند اما اکثرشان احتیاج ندارند. در بیشتر سازمان‌ها چنین شیوه‌ای ضد تولیدی است. مرور شونده‌ها احساس می‌کنند به‌طور مشروط مورد قضاوت قرار می‌گیرند. مرورگران به زمان برای خواندن برنامه و به‌روز کردن با تمام جزئیات سیستم نیاز دارند. آن‌ها به‌سرعت می‌توانند به یک گره در این روند تبدیل شوند و فرآیند رو به انحطاط برود. ادامه خواندن برنامه‌ای را که می‌نویسید مرور کنید!

چرا هر کارآفرین باید کمی مهارت‌های راهنمایی و مشاوره بیاموزد؟


به‌عنوان کارآفرینی که در خدمات انجام شده مهارت دارد، شاید فکر کنید من آخرین نفری باشم که افراد را درباره تغییر طرز فکر تعلیم می‌دهم. افسوس که این‌طور نیست.

باورتان نمی‌شود چندین بار برای مواردی که مشتری دوست داشت و هیچ‌گاه استفاده نکرد پول پرداختم.

چرا؟ خب برای کارآفرینان دلایل زیادی وجود دارد اما بسیار وقت گیر است.

خب چطور پاسخ دهم؟

تا آنجائی که می‌توانم تلاش می‌کنم و بازدید می‌کنم و آنچه باعث مشکل می‌شود را از سر راه بر می‌دارم. (اگرچه در واقع من راهنما نیستم) بدین معنی که دارا بودن مقدار کمی از مهارت‌های راهنمایی و مشاوره در گذشته‌ام ثابت کرده که به شکل حیرت آوری یاری دهنده است.

به همین دلیل اعتقاد راسخ دارم که همه کارآفرینان باید کمی مهارت‌های راهنمایی و مشاوره را بیاموزند گرچه هیچ‌گاه خود را مشاور نمی‌نامند یا خدمات و بسته‌های راهنمایی و مشاوره نمی‌فروشند!

در اینجا سه دلیل اینکه چرا هر کارآفرین از برخی مهارت‌های راهنمایی و مشاوره بهره می‌گیرد آمده است:

[br] ادامه خواندن چرا هر کارآفرین باید کمی مهارت‌های راهنمایی و مشاوره بیاموزد؟

سه اشتباه آگاهانه هنگام راه‌اندازی یک محصول


از تمام ابزارهای بازاریابی موجود، راه اندازی محصول ابزاری و بیهوده و بد تعبیر شده است.

هیچ‌چیز جز ورشکست شدن کارآفرین را زمین نمی‌زند. بدتر از همه اگر راه اندازی با شکست روبرو شود، نسبت به آن فن‌های بازاریابی که تا کنون دیده‌ام منشأ نگرانی، عصبانیت و بی‌خوابی است. از آنجائی که شکست یکی از نگرانی‌های عمده است (از راه اندازی بد نمی‌گویم که باعث شود همه چیز بد به نظر رسد) فکر کردم امروز وقتی اختصاص دهیم تا سه اشتباه عمده‌ای که کارآفرینان در راه اندازی کار یا برنامه‌شان می‌کنند را مورد بحث قرار دهیم.

[br]

اشتباه اول

برای راه اندازی عجله دارند. اجازه دهید بیشتر توضیح دهم زیرا به آن شفافی که شما فکر می‌کنم برای راه اندازی و شروع مناسب باید به فکر می‌کنید نیست. واقعاً خودتان فرصت دهید. که البته این نکته بسیار خوبی است. اگر برای رسیدن به اهداف فروشتان لیست بلند و کافی دارید می‌توانید هر چه سریع‌تر کارتان را شروع کنید.

در این صورت بزرگ‌ترین مشکلتان را عجله در راه اندازی (غیر از اینکه شب‌ها بیدار بمانید تا روی پروژه کار کنید) زمانی می‌بینم که لیست شما کوتاه است و شما به شرکای سرمایه گذارتان برای بازبینی اهداف فروش وابسته‌اید. اگر موضوع این است پس احتمال شکست شما بالاست.

می‌دانید، شرکای سرمایه گذارتان افراد پر مشغله‌ای هستند. آن‌ها خدمات و محصولات خودشان را دارند که ترویج دهند بعلاوه اینکه موافق کمک به دیگران هستند.

گرچه راه دیگری هست که به اشتباه شماره دو ختم می‌شود.

[br] ادامه خواندن سه اشتباه آگاهانه هنگام راه‌اندازی یک محصول

مدیریت خلاق


تهیه جزئیات می‌تواند کمک کند تا نمونه‌هایی از خلاقیت شرکت‌های دیگر که به نظر شما موفق هستند را گرد آورید. داشتن فرایندی واضح، ضروری است. به این معنی که هم مشتری و هم خالق می‌دانند کجا ایستاده‌اند پس هیچ جایی برای اشتباهات پر هزینه و سوء تفاهم وجود ندارد.

راجر دنیر می‌گوید: همیشه پی بردن به نمونه‌هایی که مشتریان قبلاً دوست داشتند مفید است. که فرد خلاق می‌تواند از هر نمونه، نکته ای دریابد. اما با کپی کردن هیچگاه به نوآوری دست نمی‌یابید.

اگر در خانه خلاقیت دارید یا بشکل آزاد،.. طراحان باید نسبت به آنچه انجام می‌دهند باید پر شور باشند. گرچه گاهی اوقات در کلمات و تصاویر غرق می‌شوند و هدف اصلی و نهایی را فراموش می‌کنند. وقتی پروژه را مرور می‌کنید همیشه نتیجه نهایی را در نظر داشته باشید.

تایلرسون می‌گوید: مسئله در مورد عالی بودن طرح نیست بلکه درمورد کارکرد آن است.

جفریز می‌گوید: تلاش کنید و از نظرات مبهم بپرهیزید. نظرات خاص موثرترند، زیرا آنچه باید انجام شود را واضح تر بیان می‌کنند.

[br]

پنج راه عملی برای ارتباط با افراد خلاق

[br]

۱- بدنبال افراد الهام بخش باشید

دنیر می گ وید: حس خلاقانه برای آنچه انجام می‌دهند باید در ملاقات اول بدرخشد. وقتی درمورد ایده ای بحث می‌کنید، فرد خلاق باید سریع بگوید ” به این هم فکر کرده ای …” و الهام بخش شما برای طرز تفکری متفاوت باشد.

اگر در رابطه جرقه ای نباشد، کار تمام شده چیز خاصی را نشا ن نمی‌دهد.

[br] ادامه خواندن مدیریت خلاق

چطور می‌توانیم از بهترین افراد بهره کامل ببریم؟


توسعه روابط بخش مهمی از استراتژی سازمانی است. کمک به کارکنان در برقراری ارتباط با یکدیگر می‌تواند قدرت انرژی همکاری را خلق کند.

هر چند وقت یک‌بار می‌بینید که افراد فعال ارتقاء پیدا کردند یا به مقام مدیریتی رسیدند تا آنچه از آنان توقع می‌رفت را دریابند؟ هر چند وقت یک‌بار می‌بینید که سازمان‌ها از مسیر خود خارج می‌شوند تا استعدادی متفاوت را جذب کنند تا آن‌ها را در یک فرایند همگن طوفانی ببینند و تلاش می‌نمایند به صورتی متفاوت که حیاتی به نظر می‌رسد، موفقیت کسب نمایند. راه حل تعیین هدفی مشخص و برنامه‌های یکسان تمامی این موارد مفید هستند. اما چه می‌شود اگر به مسائل با دیدی است. احتمالاً بسیار متفاوت بنگریم و به جای بررسی آنچه که ممکن است برای هر یک از این مدیران انجام دهیم، کاری بکنیم تا به سازمان برای توسعه ظرفیت خود به توسعه روابط به‌عنوان هسته اصلی کمک کند؟

موارد زیر به توضیح این نکته کمک می‌کنند:

مدیر عامل جدید شرکت می‌خواست یک تغییر اساسی در تجارت سنتی دهد تا موقعیتش را در رقابت افزاینده بازار جهانی حفظ کند. هر چند فرآیند کند بود و سیلوها بین بخش‌های جداگانه وجود داشت و در تیم اجرایی تکرار نمی‌شد. مدیر عامل از مدیر نیروی انسانی خواست تا استعداد جدیدی را وارد مسئله نماید. مدیران بالقوه می‌توانند به این اعمال اولویت بخشند که تجربه و اعتماد به نفس برای به چالش کشیدن وضع موجود را دارند.

ادامه خواندن چطور می‌توانیم از بهترین افراد بهره کامل ببریم؟

چگونه ایده‌های جدید پیدا کنیم؟


ایده پادشاهی اعجاب انگیز سرزمین دیزنی در یک سفر خانوادگی به وجود آمد. والت دیزنی وقتی که باغ‌های Tivoli، یکی از قدیمی‌ترین موزه پارک‌های اروپا را مشاهده می‌کرد، فکر کرد که او می‌تواند نمونه بزرگ‌تر و بهتری از آن را در کالیفرنیا ایجاد کند. روش او غیرمعمول نبود: کارآفرینان بزرگ ایده‌های کسب و کار را هنگام توجه به فرصت‌های موجود در زندگی روزمره‌شان پیدا می‌کنند.

اندی بوینتون، نویسنده شکار ایده‌ها می‌گوید: جهان پیرامون شما پر از ایده‌هایی هستند که می‌توانند مفید باشند.

هیچ‌کدام از ایده‌ها با سخت فکر کردن در حالت خلأ به وجود نمی‌آیند. شما باید بیرون بروید و رفتارهایی را تجربه کنید که منجر به ایده‌های جدید می‌شوند. نوآوری درباره اینکه شما چقدر باهوش هستید نیست راجع به این است که شما ایده‌ها را شکار کنید.

با یاد گرفتن اینکه چگونه با استفاده از روش‌های مشخصی از فکر کردن و عمل کردن، فرصت‌ها برای شما آشکار می‌شوند شما می‌توانید ایده‌های زیادی را در زندگی روزمره به دست آورید. در این مقاله سه روش برای پیدا کردن الهامات در دنیای اطرافتان ذکر می‌شود:

[br] ادامه خواندن چگونه ایده‌های جدید پیدا کنیم؟

معرفی رشته مهندسی هوافضا


دوره کارشناسی

طول دوره کارشناسی مهندسی هوافضا به‌طور متوسط چهار سال است. دانش‌آموختگان این دوره قادرند کادر متخصص مورد نیاز صنایع هوافضای کشور در بخش‌های پژوهش، توسعه، طراحی و ساخت را تأمین کنند.

در حال حاضر، تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی ۱۴۰ واحد است که ۲۰ واحد دروس عمومی، ۲۴ واحد دروس پایه، ۴۱ واحد دروس اصلی، ۳۹ واحد دروس تخصصی اجباری،  ۸ واحد دروس تخصصی اختیاری و ۸ واحد در قالب پروژه، کارگاه و کارآموزی می‌باشد.

[br]

 دوره کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا در چهار گرایش پیشرانش، سازه، آئرودینامیک و دینامیک پرواز و کنترل ارائه می‌شود و قرار است به زودی گرایش مهندسی فضایی نیز اضافه شود.

دانش‌آموختگان این دوره قادرند به‌عنوان نیروهای  متخصص، طراح و پژوهشگر در زمینه‌های مختلف صنایع هوافضایی، مراکز پژوهشی و مؤسسات آموزش عالی کشور فعالیت کنند.

مدت به صورت متمرکز و از طریق آزمون سراسری  دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا به‌طور متوسط دو سال است.

تعداد کل واحدهای درسی دوره کارشناسی ارشد ۳۲ واحد است که ۳ واحد ریاضیات پیشرفته، ۲۱ واحد دروس تخصصی اجباری، ۹ واحد دروس تخصصی انتخابی، ۶ واحد پایان نامه و ۲ واحد درس سمینار می‌باشد.

دانشجو می‌تواند به‌جای درس سمینار یک درس ۳ واحدی مورد تأیید استاد راهنما اخذ نماید.

 [br] ادامه خواندن معرفی رشته مهندسی هوافضا

معرفی رشته مهندسی برق


دوره کارشناسی

در طی دوره کارشناسی در برنامه‌ریزی جدید، دانشجو ملزم به گذراندن حداقل ۱۴۰ واحد شامل دروس پایه، عمومی، اصلی و تخصصی شامل اجباری و اختیاری می‌باشد. این برنامه‌ریزی برای ارائه در ۸ ترم تحصیلی تدوین شده است.

هر واحد نظری معادل ۶۱ ساعت تدریس و هر واحد آزمایشگاهی معادل ۸۴ ساعت کار عملی آزمایشگاهی در یک نیمسال است.

متوسط طول دوره کارشناسی مهندسی برق ۸ نیمسال است. هر نیمسال از ۵۱ هفته تدریس تشکیل شده است و در انتهای هر نیمسال نیز یک دوره ۲ هفته‌ای به امتحانات پایان نیمسال اختصاص دارد.

[br]

گروه الکترونیک

الکترونیک نوین به وجود آورنده سیستم‌ها و ابزارهای پیچیده‌ای است که در بسیاری از مصارف زندگی روزمره و شاخه‌های مختلف صنعت، پزشکی و مهندسی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هدف از ارائه این مجموعه تربیت کارشناسانی در زمینه شناخت نحوه عملکرد، چگونگی نگهداری، بهره‌برداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم‌های الکترونیکی در واحدهای مختلف صنعتی و خدماتی کشوراست. ادامه خواندن معرفی رشته مهندسی برق